Urban Honey – Kolejna partia miodu produkcji pszczół z Żeliwnej

Ekoenergia Silesia S.A. posiada na terenie Parku Technologicznego w Katowicach pasieki, które produkują katowicki urban honey.
Za nami kolejna zbiórka miodu, ostatnia w tym roku.

Jak wygląda zima w pasiece? Trwa zimowla..

W czasie zimowli pszczoły w ulu tworzą tzw. kłąb zimowy – kłąb uwiesza się w dolnej części ula, na plastrach wolnych od pokarmu, naprzeciw wylotu, mając nad sobą zapasy zimowe. Przygotowanie pszczół do zimy trwa w zasadzie od początku sierpnia. Rozpoczynamy wtedy ekologiczne metody walki z warrozą (pasożytem zabijającym pszczoły).

W okresie bezpożytkowym pomiędzy przekwitnięciem lipy, a nektarowaniem nawłoci stosujemy dokarmianie ciastem cukrowym z dodatkiem tymolu. Ma to dodatkowe działanie zapobiegające rabowaniu przez pszczoły sąsiednich pasiek, a w tym gniazd dzikich pszczół, których jest również kilka w okolicy. W trakcie takich rabunków mogłoby dojść do przenoszenia chorób, w tym najgroźniejszej z nich – zgnilca amerykańskiego. Choroba ta panuje obecnie na terenie okolicznych pasiek, jednak w wyniku kontroli stwierdzono 100% zdrowotność pszczół na terenie Parku.

O nasz pszczoły dba p. Łukasz Przybył z firmy Pszczelarium, wraz z którym Ekoenergia Silesia S.A. już wiosną zorganizuje konkurs wiedzy o pszczołach. Nagrodą będą specjalne warsztaty w pasiece z pobieraniem świeżego miodu oraz jego degustacja.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ NASZYCH PASIEK